LEKTURY SZKOLNE
Lista lektur dla klas IV - VIII obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024
Klasa 4
- H.Ch. Andersen: Wybór baśni
- J. Brzechwa: „Akademia Pana Kleksa”
- C. Collodi: „Pinokio”
- Domańska: „Historia żółtej ciżemki”
- R. Goscinny: „Mikołajek”
- W. i J.Grimm: Wybór baśni
- J. Korczakowska: „Spotkanienad morzem”
- C.S. Lewis: „Opowieści z Narnii, cz.1 Lew, czarownica i stara szafa”
- Ch. Perrault: Wybór baśni
- H. Sienkiewicz: „Janko Muzykant
Klasa 5
- Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery
- Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
- Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar
- Janko Muzykant, Henryk Sienkiewicz
- Katarynka, Bolesław Prus
- Przygody Tomka Sawyera, Mark Twain
- Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett
- W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz
- Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
- Wybrane bajki: „Czapla, ryby i rak”, „Przyjaciele”, „Mądry i głupi”, „Słowik i szczygieł”, „Żółw i mysz”, „Wół i mrówki”, „Malarze” i inne, Ignacy Krasicki
Klasa 6
- Bajki robotów, m.in. „Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła”, „Wielkie lanie”, Stanisław Lem
- Czarne stopy, Seweryna Szmaglewska
- Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
- Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien
- Kameleon, Śmierć urzędnika, Antoni Czechow
- Kłamczucha, Małgorzata Musierowicz
- Marcin Kozera, Maria Dąbrowska
- Szatan z VII klasy, Kornel Makuszyński\
- Ten obcy, Irena Jurgielewiczowa
- Tomek w krainie kangurów, Alfred Szklarski
- W pamiętniku Zofii Bobrówny, Juliusz Słowacki
Klasa 7
- Dywizjon 303, Arkady Fiedler
- Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry
- Opowieść wigilijna, Charles Dickens
- Oskar i pani Róża, Eric-Emmanuel Schmitt
- Pan Tadeusz (całość), Adam Mickiewicz
- Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Adam Mickiewicz
- Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway
- Quo vadis, Latarnik, Henryk Sienkiewicz;
- Wybór fraszek i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII, Jan Kochanowski
- Zemsta, Aleksander Fredro
Klasa 8
- Artysta, Sławomir Mrożek
- Balladyna, Juliusz Słowacki
- Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński
- Latarnik, Henryk Sienkiewicz
- Pan Tadeusz (całość), Adam Mickiewicz
- Pozłacana rybka, Barbara Kosmowska
- Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway
- Syzyfowe prace, Stefan Żeromski
- Tędy i owędy (wybrany reportaż), Melchior Wańkowicz
- Wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Adam Mickiewicz
- Wybór pieśni, Jan Kochanowski
- Żona modna, Ignacy Krasicki