Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI, strona 4:

GALA W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W CZERMINIE

Utworzono dnia 23.06.2023

GALA W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W CZERMINIE

                W dniu 21 czerwca 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Czerminie odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla wyróżniających się uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy w roku szkolnym 2022/2023.

                Na uroczystość przybyli wyróżnieni uczniowie wraz z Rodzicami, Dyrektorzy szkół, gość honorowy, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Fryderyk Kapinos, a także przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Czermin Pan Sławomir Sidur, Sekretarz Gminy Czermin Pan Bogusław Peret, Skarbnik Gminy Czermin Pan Sławomir Orłowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Mirosław Bugaj, Dyrektor CUW Pan Jarosław Ćwięka. Spotkanie poprowadził Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pan Mariusz Bożek. W pierwszej części odbył się występ muzyczny w wykonaniu dwojga młodych artystów, a następnie wręczono nagrody 60 wyróżniającym się uczniom z Gminy Czermin, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,2 oraz zachowanie wzorowe lub bardzo dobre w roku szkolnym 2022/2023.

Wyróżnieni uczniowie naszej szkoły to:

Wojciech Kozioł – klasa IV

Patrycja Fyk  - klasa V

Grzegorz Soboń – klasa V

Alicja Wiernasz – klasa V

Maja Górska – klasa VI

Karolina Foltak – klasa VII

Maksymilian Bogdan - klasa VIII

Damian Bukała - klasa VIII

Amelia Górska - klasa VIII

Hubert Gudz - klasa VIII

Rozalia Lubera - klasa VIII

Adam Soboń - klasa VIII

Małgorzata Tychanowicz -  klasa VIII

Zofia Żelazko - klasa VIII

                Wyżej wymieni otrzymali Dyplomy dla wyjątkowego ucznia za uzyskanie wysokich ocen w nauce i wzorową postawę od Wójta Gminy Czermin i Przewodniczącego Rady Gminy, a także List gratulacyjny od Posła na Sejm RP Pana Fryderyka Kapinosa oraz statuetki i stypendia przyznane przez Radę Gminy. Nagrodzonym uczniom i ich Rodzicom gratulujemy, życzymy udanych wakacji oraz wielu sukcesów w kolejnym roku szkolnym!

czytaj dalej na temat: GALA W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W CZERMINIE

SEMINARIUM W LYONIE

Utworzono dnia 12.06.2023

                    

 

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza nauczycielka j. angielskiego, E. Krukowska w dniach od 2 do 4 czerwca 2023r. uczestniczyła w międzynarodowym seminarium dla nauczycieli pracujących w starszych klasach szkoły podstawowej, które odbyło się w Lyonie we Francji. Wydarzenie miało na celu zachęcić do zmiany sposobu nauczania poprzez praktyczne wykorzystanie j. angielskiego w czasie współpracy między nauczycielami i uczniami z różnych międzynarodowych szkół w ramach realizacji eTwinningowego projektu. W seminarium uczestniczyli nauczyciele z różnych krajów (nawet z niewielkiej wyspy Martyniki w Ameryce Północnej). Kadra pedagogiczna miała okazję poznać się w czasie ice-breaking activities, a później  pracować w grupach, tworząc projekty  eTwinningowe na różne tematy. Nauczyciele mogli również poznać miasto Lyon, drugie co do wielkości po Paryżu. Uczestnicy nie tylko delektowali się pokarmem duchowym, ale mieli również okazję usiąść przy wspólnym stole i popróbować różnych przepysznych dań kuchni francuskiej.

 

      Jesteśmy pewni, że tego rodzaju szkolenia są nieocenioną wartością w rozwoju zawodowym nauczycieli, a to przekłada się na dobro ich uczniów.

czytaj dalej na temat: SEMINARIUM W LYONIE

JUŻ PO EGZAMINACH ÓSMOKLASISTÓW

Utworzono dnia 02.06.2023

     EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

        W ubiegłym tygodniu, w dniach 23-25 maja ósmoklasiści pisali pierwszy w swoim życiu ważny egzamin. Pierwszego dnia zmagali się z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego. 24 maja rozwiązywali zadania testowe z matematyki, a 25 maja sprawdzali swoją znajomość języka angielskiego.

       Egzamin z języka polskiego składał się - jak co roku - z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli do rozwiązania test, składający się z 19 pytań zamkniętych i otwartych. Ósmoklasiści musieli wykazać się m.in. znajomością dramatu romantycznego pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego i rozumieniem tekstu o talentach. W teście pojawiła się także wypowiedź Adama Małysza na temat pielęgnowania talentów. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie ze ślimakiem na deskorolce.W drugiej części należało napisać zaproszenie oraz wypracowanie: rozprawkę lub opowiadanie.

  Na egzaminie z matematyki ósmoklasiści mieli do rozwiązania 19 zadań podzielonych na dwie grupy: 15 zamkniętych i 4 otwarte. Wśród zadań znalazły się m.in. zadanie na proporcje składników potrzebnych do upieczenia 72 gofrów (które wywołało sporo emocji u zdających), obliczenie, ile jabłoni rośnie w sadzie, obliczenie odległości między punktami w określonej skali, prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej lub czarnej, obliczenie ceny biletu do teatru czy długości pociągu. Oprócz tego, jak zwykle, zamieszczono zadania z geometrii, ułamki, zadanie na prędkość, drogę i czas oraz zadanie związane z zakupami. Jeśli chodzi o typ zadań, to pojawiło się kilka zadań typu: prawda - fałsz.

        Arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego składał się z 14 zadań: 9 zamkniętych i  5 otwartych. Na egzaminie ósmoklasiści musieli wykazać się rozumieniem wypowiedzi  oraz wiedzą, dotyczącą budowania zdań twierdzących, pytających i przeczących w różnych czasach, takich jak: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Past Simple, Past Continuous i Future Simple. Największą liczbę punktów uczniowie mogli otrzymać za napisanie e-maila do koleżanki Mary, wcielając się w rolę postaci, której kolega właśnie wrócił do Polski po kilku latach.

    Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

     Od wyników uzyskanych z poszczególnych przedmiotów wyrażonych w procentach będzie zależało przyjęcie absolwentów do wymarzonych szkół. Na razie czekamy na wyniki, które CKE ogłosi 3 lipca, mając na uwadze fakt, że wyniki egzaminu, oprócz ocen uzyskanych na świadectwie z wybranych przedmiotów, wpływają na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

czytaj dalej na temat: JUŻ PO EGZAMINACH ÓSMOKLASISTÓW

DZIEŃ DZIECKA

Utworzono dnia 01.06.2023

26 maja - DZIEŃ MATKI

Utworzono dnia 25.05.2023

KIERMASZ CHARYTATYWNY

Utworzono dnia 24.05.2023

II Edycja Charytatywnego Kiermaszu Ekologicznego

               Szkolna Grupa „Ekolożki i Ekolodzy”, Szkolne Koło Wolontariatu i Świetlica Szkolna zaprasza wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły, do włączenia się w tę akcję. Jeżeli masz przedmioty, takie jak: pluszaki, gry planszowe, puzzle, płyty z filmami/bajkami, książki, zabawki, figurki, bibeloty, to można przekazać je na kiermasz charytatywny, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 7 czerwca, tj. środa. Cały dochód z kiermaszu zostanie przekazany na cel charytatywny dla Mateuszka. Przedmioty można przynosić w dniach od 22maja (poniedziałek) do 2 czerwca (piątek) do pedagoga szkolnego lub świetlicy szkolnej.

Dziękujemy i zapraszamy!

czytaj dalej na temat: KIERMASZ CHARYTATYWNY

LISTY PEŁNE RADOŚCI

Utworzono dnia 17.05.2023

LISTY  PEŁNE  RADOŚCI

 

     Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączenia się w akcję: ,,Listy pełne radości” zorganizowaną przez Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Parczewie, która polega na napisaniu listu do chorego, samotnego chłopca.

    Odbiorcą listów jest uczeń kl. VII Bartek Pawłowski. Bartek jest bardzo miłym, koleżeńskim i wrażliwym chłopcem, interesuje się piłką nożną, historią i geografią. Marzy o długich podróżach i bardzo chciałby zostać zawodowym piłkarzem.  Niestety od urodzenia Bartek zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi, a obecnie od ponad dwóch lat nie chodzi do szkoły, gdyż nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Nauczanie indywidualne sprawiło, że chłopiec ma bardzo ograniczony kontakt z rówieśnikami. Ma to negatywny wpływ na stan jego zdrowia i postępy w leczeniu. Obecnie Bartek czeka na kolejną operację stawów biodrowych, po której będzie musiał przejść długą, bardzo bolesną rehabilitację. Bardzo chcielibyśmy, żeby nasz kolega mógł jak najszybciej wrócić do szkoły i żyć jak każdy nastolatek. Dlatego zapraszamy dzieci i młodzież do pisania listów, pocztówek i wesołych kartek z życzeniami do Bartka. Mamy nadzieję, że te drobne gesty życzliwości sprawią mu dużo radości i pomogą w szybkim powrocie do zdrowia.

     Piszcie o sobie, o swoich zainteresowaniach, pozdrawiajcie go. Dobrze byłoby, żeby list napisany odręcznie ale starannie. Żeby był estetyczny, na kolorowej kartce, ozdobiony w ciekawy sposób.  Takie lisy zostaną nagrodzone punktami dodatnimi z zachowania. Listy należy przynosić do opiekunów SKW do 1 czerwca. Prześlemy je we wspólnej kopercie na adres pocztowy Bartka.

      Dziękujemy i zachęcamy do dzielenia się sercem i radością.

Szkolne Koło Wolontariatu ,,Dzielmy się Sercem”

czytaj dalej na temat: LISTY PEŁNE RADOŚCI

KWIATEK DLA OLUSIA

Utworzono dnia 17.05.2023

Kwiatek dla Olusia

       Oluś Czaja to mały wojownik z Borowej, który choruje na wiele schorzeń, a jego leczenie i rehabilitacja są bardzo drogie. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem ,,Mamy dla Was czas” z Mielca, chcemy pomóc Olusiowi w powrocie do zdrowia.

      Prosimy o podarowanie Olusiowi ładnego kwiatka w doniczce, przyniesienie go do opiekunów SKW  najpóźniej do 6 czerwca. My zrobimy zdjęcie i wrzucimy na ,,Dobre Licytacje” na Facebooku, gdzie zostanie zlicytowany, miejmy nadzieję za wysoką cenę. Można również oglądać te licytacje i zachęcać do kupowania, a może rodzicom, lub komuś znajomemu spodobają się nasze kwiatki i zechce również wziąć udział w licytacji i tym samym pomóc chłopcu??

     Wielokrotnie okazywaliście dużo serca w takich akcjach, mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Szkolne Koło Wolontariatu ,,Dzielmy się Sercem”

czytaj dalej na temat: KWIATEK DLA OLUSIA

FESTIWAL PIOSENKI O WOLNOSCI

Utworzono dnia 05.05.2023

 

      Uczennice naszej szkoły wzięły udział w preeliminacjach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności, którego organizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

    Konkurs odbywał się w formie przeglądu muzycznego. Zadaniem uczestnika było wykonanie utworu artysty z polskiej sceny muzycznej, najlepiej z lat 80-tych XX wieku, który wyrażał pragnienie wolności i niepodległości. Nagrany utwór oraz wykorzystany w nim podkład muzyczny zostały wysłane do organizatora.

   Udział wzięły:

  • Kinga Motyl kl.8 – piosenka „Moja litania”
  • Gabriela Warenda kl.7 – piosenka „Pytasz mnie”
  • Milena Basztura kl.5 – piosenka „Kocham wolność”
  • Alicja Wiernasz kl.5 – piosenka „Pytasz mnie”

       Jury konkursu w składzie: Henryk Cierpioł (Polskie Radio Katowice), Robert Ciupa (dyrektor ŚCWiS), Ryszard Mozgol (naczelnik OBEN IPN Katowice), prof. Anna Waluga (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Mateusz Znaniecki (aktor związany, m.in. z Teatrem Śląskim) spośród wszystkich nadesłanych z całej Polski zgłoszeń wyłoniło 15 finalistów, którzy wystąpili na Scenie w Malarii w Teatrze Śląskim im. Stanisław Wyspiańskiego w Katowicach.  Mimo, że nasze solistki nie dostały się do ogólnopolskiego finału, serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i zapraszamy do obejrzenia występów.

czytaj dalej na temat: FESTIWAL PIOSENKI O WOLNOSCI

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ

Utworzono dnia 29.04.2023

O obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole przeczytacie w Zakładce Kronika wydarzeń.

czytaj dalej na temat: WITAJ MAJ, TRZECI MAJ

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 329

W poprzednim tygodniu: 217

W tym miesiącu: 462

W poprzednim miesiącu: 1411

Wszystkich: 81658