NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Utworzono dnia 12.03.2018, 22:54

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca w naszej szkole miał miejsce apel przygotowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Apel miał charakter audycji radiowej nadawanej przez szkolny radiowęzeł. Uczniowie klasy VII wyjaśnili nazwę „Żołnierze Wyklęci”, „Żołnierze Niezłomni”, przedstawili skomplikowaną sytuację Polski po II wojnie światowej oraz zaprezentowali sylwetki Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego, Stanisława Sojczyńskiego, Zygmunta Szendzielarza, Władysława Łukasiuka, Danuty Siedzikówny. Słuchacze dowiedzieli się też, dlaczego partyzanci, określani mianem „żołnierzy drugiej konspiracji”, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Audycja została urozmaicona piosenkami młodych polskich raperów „Niezłomni bohaterowie” czy „Ku Waszej pamięci”. Dzień pamięci o ofierze Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla nich - dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, hartu ducha,  honoru i niezłomnej postawy w godzinie próby.

..Pytam, dlaczego Was wyklęto?
Dlaczego za wrogów wzięto?
Prawda z kłamstwem wygrała
Choć wiele lat na to czekała…”

oprac. Jadwiga Rządzka