"OGNIK"

Utworzono dnia 07.11.2017, 10:22

Sala edukacyjna „OGNIK”

W dniu 11 października 2017 r. uczniowie klasy V i VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Zajęcia zostały przeprowadzone w sali edukacyjnej „OGNIK” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

Program zajęć obejmował:

- zagrożenia, jakie mogą powstać w domu,

- instrukcje, jak należy zachować się podczas pożaru,

- zasady ewakuacji,

- zasady pierwszej pomocy.

Pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprowadziła sympatyczna Pani strażak. Obejrzeliśmy prezentacje multimedialne oraz filmiki obrazujące różnego rodzaju zagrożenia i zasady postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Poznaliśmy bliżej specyfikę pracy strażaka, rodzaje umundurowania i odzieży specjalistycznej stosowanych podczas akcji ratowniczych.

Uczniowie dowiedzieli się, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylacje pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z pomieszczenia objętego pożarem.

Największe wrażenie na uczniach wywarła próbna ewakuacja z pomieszczenia, w którym rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru. Młodzi ludzie mogli sprawdzić, jak działają czujniki dymu oraz tlenku węgla. Obserwowali, w jaki sposób nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Strażacy pełniący służbę zaprezentowali, jak wygląda wyjazd jednostki zadysponowanej do zdarzenia, zapoznali uczestników zajęć ze sprzętem używanym do gaszenia pożarów i ratowania ludzi w wypadkach samochodowych.

Na zakończenie zajęć uczniowie zostali uhonorowani dyplomami z tytułem „Dzielny mały strażak”.

oprac. Barbara Tychanowicz