WIWAT MAJ, TRZECI MAJ

Utworzono dnia 24.08.2016, 14:28

„Wiwat Maj, Trzeci Maj!”

W środę 4 maja br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 225.  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów klasy  IV. Podczas apelu uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Skłonili słuchaczy do zastanowienia się, co znaczą dla nich pojęcia: wolność, naród, Ojczyzna.

Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów poszczególnych klas,  którym oddaliśmy cześć Polsce i  wielkim Polakom. Jako pierwsze wystąpiły pięciolatki i z dumą zaśpiewały rytmiczną piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Przedszkolaki zachwyciły publiczność wykonaniem utworu „Polska! Biało – Czerwoni”, który zagrzewa naszych sportowców do walki o zwycięstwo. Z kolei sześciolatki rozsławiły piękno naszego kraju w piosence „Bo to nasz kraj, nasza Ojczyzna”. Reprezentacja klasy II zaśpiewała „Piosenkę małego patrioty”, a uczniowie klasy III wystąpili z utworem „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”. Piosenkę o polskiej fladze „Biel i czerwień” zaprezentowali czwartoklasiści. Uczniowie klasy V niezwykle wymownie recytowali wiersz pt. „Polskie miasta”, eksponując plakaty z widokami – „wizytówkami” miast i miejsc naszego kraju. Uczennice klasy VI wykonały nostalgiczny utwór „Polskie kwiaty”, a cała klasa VI na zakończenie wspólnie odśpiewała uroczystą pieśń „Jak długo na Wawelu”, której melodia radośnie rozbrzmiewała w murach szkoły.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie klasy z zaangażowaniem przygotowały się do koncertu pieśni i piosenek o Polsce. Podniosły charakter uroczystości podkreślały stroje galowe, barwy narodowe i przygotowane dekoracje. Dla całej społeczności szkolnej była to ważna lekcja historii i patriotyzmu.

oprac. Barbara Tychanowicz