WARSZTATY Z "CARVINGU"

Utworzono dnia 27.02.2018, 16:09

WARSZTATY "CARVINGU"

"Carving to niezwykła sztuka rzeźbienia fantazyjnych wzorów w warzywach oraz owocach. Chociaż wywodzi się z Dalekiego Wschodu, podbiła także Polskę. Carving w krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Według najbardziej popularnej teorii wywodzi się on z Tajlandii. Na początku XXI wieku carving stał się popularny także w innych częściach świata, w tym w Europie. Dziś carving jest także dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Najbardziej popularnymi owocami i warzywami używanymi w carvingu są arbuzy, melony, dynie, papaje, ananasy, rzodkiew, buraki, selery, marchewki. W tradycyjnym tajskim carvingu używa się tylko klasycznego noża tajskiego. Najczęściej tworzy się motywy roślinne, czasem zwierzęce. Popularne są także dodatkowe ozdoby w postaci liści lub gałązek."

19 lutego naszą świetlicę odwiedziła pani Agnieszka Kusak, które zajmuje się m.in. sztuką "Carvingu". Pokazała naszym uczniom kilka technik rzeźbienia w owocach i warzywach, a następnie wraz z dziećmi wykonała wspaniałe wielkanocne ozdoby. Na stołach pojawiły się kurczaczki z kiwi, jabłek i marchewki oraz baranki z kalafiora i oliwek. Dzieci były bardzo zaciekawioną tą formą pracy i zadawały wiele pytań. Piękne ozdoby trafiły na początku do wykonanego przez p. Agnieszkę koszyczka, a następnie do brzuchów dzieci :)

Pani Agnieszka obiecała, że jeszcze nas odwiedzi, więc czekamy z niecierpliwością na następne warsztaty.

opracowała: Agata Dąbek